En İyi Zamanda Yolculuk Filmleri - 3

Zamanda yolculuk konulu tam 7 film sizi bekliyor. Hepsi de birbirinden harika...

Zamanda Yolculuk

Film ve romanlar zamanda yolcuk konusu üzerine çok çeşitli yapıtlar veriyor. Bu bölümse izlenmesi gereken 7 film var. Özellikle Yıldızlararası (Interstellar) ve Predestination (Kader) filmleri dikkat çeken yapımlar. Cinsellik paradoksu ve neden sonuç ilişkisine değişik bir bakış açısı ile bakacaksınız. 

Teorik ve matematiksel olarak zamanda yolculuk; Gödel'in, Einstein'ın denklerimini kullanarak matematiksel bir yaklaşımla bilimsellik kazanmıştır. Yine, kara delikler, kütle çekimi; solucan delikleri, ışık hızına yakın yolculuklar; entropi, takyonlar, kara delikler, kozmik sicimler, kütle çekimi zamanda yolculuk için kullanılan bilimsel tanımlardır.


  • [message]
    • Diğer zamanda yolculuk fimleri için bağlantılar
      • Aşağıdaki butunları kullanarak diğer dizi ve filmlere ulaşabilrisin. Onlarca zamanda yolculuk fim/dizi listesi harika arşiv.
[Zamanda Yolculuk Dizileri ##eye##]  [Zamanda Yolculuk Filmleri 1. Bölüm ##eye##]





Yıldızlararası (Interstellar)

Dünya her geçen gün çöle dönmektedir. Yetiştirilen tek ürün olan mısır da artık teşitrilemez duruma gelir. Dolayısıyla yeni bir dünya arayışına girer insanlık. Yer altına çekilmiş artık gizli çalışan NASA bilginleri ve eski bir astronot (Cooper) ailesini geride bırakıp Jüpiter yakınındaki solucan deliğine giderek oradan eğrilen uzay-zaman dokusunun içinden geçerek evrenin başka bir köşesindeki yaşanabilir gezegen aramaya giderler. Geriye döndüğünde ise kızı Murph 80 yaşında ve ölmek üzeredir. Kendisi ise sadece 4 yıl yaşlanmıştır. Çünkü kara delikte ya da kütle çekimi ile zaman çok yavaş ilerler. Uzay aracının geçirdiği her 1 saat dünyanın 7 yılına eşittir. Ayrıca filmdeki fizik kurallarını açıklayan kitap da yazar ve filmin danışmanı Kip Thorne tarafından "Yıldızlararası Fiziği adıyla yazılmıştır.






Predestination - Kader

Filmde cinsellik paradoksu konusunu işleniyor. Tam olarak bilim kurgu olmasa da bilimsel fantezi sınıfında bir film. Film, Robert Heinlein romanı (All You Zombies - 1959 yılında yazılmıştır ) Hepiniz Hortlaksınız'ın sinema uyarlamasıdır. Bir insanın kendisinin hem annesi hem de babası olması konusu işlenir.

Jane yeni doğmuş bir bebektir ve yetimhaneye bırakılmıştır. Yetimhaneye bırakıldığı yıl 1945'tir. 1963 yılında gizemli bir yabancı ile tanışır ve bu ilişkiden hamile kalarak bir kız çocuğu doğurur. Doğum esnasında üreme organı zarra görür fakat, doktor kendisine erkeklik organı taşıdığını da söyler ve hasar görmemiştir. Yaşamının bundan sonrasına erkek olarak devam eder. jane, kendisini hamile bırakan adam açok öfkelidir ve 1970 yılında bir yabancı kendisini 1963 yılınagöeri götürebileceğini ve o adamdan öcünü alabileceğini söyler. Erkek Jane, 1963 yılına zamanda yolculuk yapar ve kendi kadın haline âşık olur ve ilişkiye girerler jane hamile kalır... 






Zaman Sapması, Time Lapse

Her gün akşam saat 8'de geleceğe ait bir fotoraf çeken fotoğraf makinesi ve 3 arkadaşın bu cihazı keşfetmeleri üzere hayatlarının nasıl değişip alt üst olduğunu anlatan bir film. Kaderimizi biz mi belirliyoruz? Sorusunu soracağınız bir film. Ayrıca maymun iştahlılık ve daha çok para kaznama hırsı da sadakatsiz insanlık için büyük bir sorun olduğunu filmde güzel işleniyor.






Philadelphia Deneyi Filmi (Tehlikeli Deney)

Philadelphia Deneyi: Olay 28 Ekim 1943'de Amerika'nın Philadelphia eyaletinde geçer. Project Rainbow, yani Gökkuşağı Projesi ile uçaklara karşı gemileri görünmez yapmayı ABD Deniz Kuvvetleri bu gizli proje ile gerçekleştirmiştir. Filmde de bu deney konu alınır.

Gemi içindeyken zamanda yolculuk eden mürettebatın yaptığı zaman yolculuğu biraz da fantezi katılarak konu edilir.






12 Maymun , 12 Monkeys

1996 yılında Türkiye'de gösterime giren film konusu ve içerdiği mesajlar açısından önemli bir filmdir. Filmin ilk eleştirisini ramazan kaan Kurtoğlu'nun Hollywood İşi kitabında okumuştum. Hollywood bu filmde ne mesajlar veriyor bu kitaba bakabilirsiniz. Filmde 1996’da dünya üzerindeki 5 milyar insanın ölmesine neden olan bir virüsü durdurmak zamanda defalarca geriye gönderilen “Gönüllüler”den biri olan James Cole (Bruce Willis)’in yolculuğu ekseninde gelişiyor. 2045 yılında birkaç yüz bin insan hayatta kalabilmiştir. Bunlardan bazıları yer altında diğerleri ise yer üzünde yaşarlar. Ayrıca 12 Maymun dizi film olarak da Amerika'da oynamaktadır. Dizi filmde de aynı konu işlenir, 2015 yılında ilk baharda dizi filmin ilk sezonu yayınlandı.






Project Almanac - Sonsuzluk Projesi

Film, MTV gençlik filmlerinden biri... Bilim kurugusal fantezi diyebileceğimiz bir film. Bir grup genç tarafından zamanda yolculuk sırasında yaşanan maceralar filmin konusu. Her şey davit'in 7. yaş gününe ait video görüntülerini izlerken aynada kendini görmesi ile başlar. Evlerinin bodrum katında indiğini görür ve arkadaşları ile oraya giderek zaman makinesini bulup çalıştırırlar. İzlenilebilecek keyifli bir film...






Looper, Tetikçiler

Bazı insanları yok etmek için kurulan bir çete insanları 2072'lı yıllardan, 2032 tılına göndererek buradaki tetikçiler tarafından infaz edilir. Tetikçiler (Looper) olarak adlandırılan bu kişiler emekliye ayrılırken kendilerinin yaşlı hallerini sırtlarındaki altın külçeleri karşılığında infaz ederek döngülerini (loop) tamamlarlar. Fakat içlerinden biri olan Joe (Joseph Gordon Levitt), yaşlı Joe (Bruce Willis) ile karşılaşınca onu infaz edemez ve elinden kaçırır. Bundan sonra büyük bir macera ve savaş başlar...






Zaman Yolcusunun Karısı, The Time Traveler's Wife

Zamanda yolculuk yapabilen Henry DeTamble, Chicago'da bir kütüphanede evleneceği kadınla tanışır. Aslında Henry, Clare'e zamanda yolculuk yaparak onun çocukluk dönemine giderek, ona ileride kütüphanede biriyle tanışacağını ve o kişinin sevgilisi olacağını söylemiştir. Film bilim kurgu sınıflandırmasına girmese de zamanda yolculuk filmleri arasında izlenebilecek nitelikte. Biyolojik zamanda yolculuk konu ediliyor. Doğuştan gelen bir özellik ile Henry, zamanda yolculuk yapabilmektedir. 






Yaşam Şifresi - Source Code

Hava kuvvetlerinde pilot olan Colter Stevens kendisini bir trende yolculuk ederken bulur. Trende hiç tanımadığı bir kişinin vücudu ile yolculuk yapmaktadır. 8 dakika sonra trendeki bombanın patlaması ile kendisini kapalı bir alanda bulur. "Yaşam Şifresi" projesi dahilinde 8 dakikalık bir geçmişe giderek treni kimin havaya uçuracağını bulmak zorundadır. Sürekli olarak 8 dakikada bir bomba patlar, her gidişinde farklı bir bilgi ile geri dönen Yüzbaşı Colter Stevens'ın görevi başarmaktan başka çarei olmadığını anlar. Geçmişten, geleceğe bilgi aktararak hen faciayı önler hem de öngörülemeyen zayiaları engellemiş olur.






YORUM YAZ

Ad

100,1,arşimet,1,aşk,1,Bilgisayar,1,dizi,1,dünya,1,Einstein,1,enigma,1,epub,1,Eş Cinsel,14,eşcinsel,4,Eşcinsellik,1,Etkili,1,evrim,1,film,14,Gay,21,Gay Film,4,Günah,3,Güney,1,H.G Wells,1,Helak,1,Homofobi,1,Homofobik,1,İndir,1,izle,14,İzle,15,Joaquin,1,Joker,1,kalkülüs,1,Karşılaştırma,1,Kişi,1,kitap,3,Kitapları,1,Kitaplık,1,Kore,1,Kuran,1,Lezbiyen,1,LGBT,6,LGBT-Film,25,Liste,1,Lut,1,Man,1,Müzik,2,Netflix,1,oku,2,Onur,1,Phoenix,1,Psikolog,1,Spotify,2,Tedavi,1,Tomass,1,Turing,1,Venedik,1,Xaviar Dolan,2,Yasam,3,yolculuk,4,Youtube,2,Yürüyüşü,1,Zaman,4,
ltr
item
Bir Uzaylı Astronotun Sitesi: En İyi Zamanda Yolculuk Filmleri - 3
En İyi Zamanda Yolculuk Filmleri - 3
Zamanda yolculuk konulu tam 7 film sizi bekliyor. Hepsi de birbirinden harika...
https://1.bp.blogspot.com/-4wsGPFsYJwI/XVlof6cOVQI/AAAAAAAAAaM/OX1cuMRydOkgm2_KfMMcMh_u6-rtjmR7QCK4BGAYYCw/s1600/tt.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-4wsGPFsYJwI/XVlof6cOVQI/AAAAAAAAAaM/OX1cuMRydOkgm2_KfMMcMh_u6-rtjmR7QCK4BGAYYCw/s72-c/tt.jpg
Bir Uzaylı Astronotun Sitesi
https://www.uzazada.com/2019/08/en-iyi-zamanda-yolculuk-filmleri-3.html
https://www.uzazada.com/
https://www.uzazada.com/
https://www.uzazada.com/2019/08/en-iyi-zamanda-yolculuk-filmleri-3.html
true
4890972625327280957
UTF-8
Tümünü Yükle Herhangi bir içerik bulunamadı TÜMÜNÜ GÖR Devamını Oku Yanıtla Yanıtı İptal Et Sil Yazar Ana Dayfa SAYFALAR GÖNDERİLER Tümünü Gör Benzer İçerik ETİKETLER Arşiv SEARCH Tüm Gönderiler Eşleşen Sonuç Bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar PT Salı Çarş Perş Cum CT Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mart Nis Mayıs May Haz Aug Eyl Ekim Kas Ara Şimdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan fazla Takipçiler Takip THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodları Şeç Kodların Tümü Kopyalandı Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content